بازگشت به دوره

آموزش الفبای فارسی با فیلم و بازی

0% تکمیل شده
0/0 مرحله
 1. بخش کردن کلمات
  3 فعالیت‌
 2. نشانه «آ ا»
  2 فعالیت‌
 3. نشانه «بـ ب»
  5 فعالیت‌
 4. نشانه «د»
  1 فعالیت
 5. نشانه «اَ ــَـ»
  6 فعالیت‌
 6. نشانه «مـ م»
  10 فعالیت‌
 7. نشانه «سـ س»
  8 فعالیت‌
 8. نشانه «او و»
  8 فعالیت‌
 9. نشانه «تـ ت»
  7 فعالیت‌
 10. نشانه «ر»
  8 فعالیت‌
 11. نشانه «نـ ن»
  9 فعالیت‌
 12. نشانه «ایـ یـ ی ای»
  7 فعالیت‌
 13. نشانه «ز»
  10 فعالیت‌
 14. نشانه «اِ ـِ ـه ه»
  10 فعالیت‌
 15. «کسره ربط»
  1 فعالیت
 16. نشانه «ای مستقل»
  1 فعالیت
 17. نشانه «شـ ش»
  5 فعالیت‌
 18. آموزش نشانه «یـ ی»
  9 فعالیت‌
 19. آموزش نشانه «ای مخفی»
 20. نشانه «اُ ـُ»
  8 فعالیت‌
 21. آموزش نشانه «کـ ک»
  7 فعالیت‌
 22. آموزش نشانه «و»
  7 فعالیت‌
 23. آموزش نشانه «پـ پ»
  7 فعالیت‌
 24. آموزش نشانه «گـ گ»
  7 فعالیت‌
 25. نشانه «یِ چسبی» و «ـِ چسبی»
  1 فعالیت
 26. آموزش نشانه «فـ ف»
  5 فعالیت‌
 27. آموزش نشانه «خـ خ»
  5 فعالیت‌
 28. آموزش نشانه «قـ ق»
  5 فعالیت‌
 29. آموزش نشانه «لـ ل»
  9 فعالیت‌
 30. آموزش نشانه «جـ ج»
  5 فعالیت‌
 31. آموزش حرف «هـ ـهـ ـه ه»
  6 فعالیت‌
 32. آموزش نشانه «خوا -> خا»
  5 فعالیت‌
 33. آموزش نشانه «چـ چ»
  6 فعالیت‌
 34. نشانه ـُ استثنا
  5 فعالیت‌
 35. آموزش نشانه «ژ»
  5 فعالیت‌
 36. آموزش نشانه «تشدید»
  5 فعالیت‌
 37. آموزش نشانه «صـ ص»
  5 فعالیت‌
 38. آموزش نشانه «عـ ـعـ ـع ع»
  5 فعالیت‌
 39. نشانه «ذ»
  5 فعالیت‌
 40. آموزش نشانه «ثـ ث»
  5 فعالیت‌
 41. آموزش نشانه «حـ ح»
  5 فعالیت‌
 42. آموزش نشانه «ضـ ض»
  5 فعالیت‌
 43. آموزش نشانه «ط»
  5 فعالیت‌
 44. آموزش نشانه «غـ ـغـ ـغ غ»
  5 فعالیت‌
 45. آموزش نشانه «ظ»
  5 فعالیت‌
 46. آموزش جدول الفبای فارسی
YouTube player

آموزش خواندن و نوشتن حرف «میم» با صدای m و اشکال «مـ م» در زبان فارسی همراه با تمرین دیکته و روخوانی کلمات و جملات فارسی

حرف م-آموزش حرف میم در زبان فارسی با فارسی آموزی

آموزش حروف الفبا به کودکان، یکی از دغدغه‌های اصلی بسیاری از والدینی است که قصد دارند این زبان را به کودکان خود آموزش دهند و‌ نمی‌دانند از چه روش‌هایی باید استفاده کنند. برای آموزش حروف الفبای فارسی، روش‌های بسیاری وجود دارند که مسلما روش‌هایی که آموزش را برای کودکان آسان‌تر کنند، بهتر و کاربردی‌تر هستند؛ از این رو ما قصد داریم روش‌های آسان و موثری را برای آموزش حرف م در زبان فارسی را برای شما بیان کنیم، تا با استفاده از این روش‌ها، بتوانید به صورت اصولی و به راحتی حرف میم را به کودکان خود در کمترین زمان بیاموزید. 

اولین قدم برای اموزش حرف م، آموزش طرز نویسه این حرف است

پله اول برای یادگیری زبان فارسی، آموزش طرز خواندن و نوشتن حروف فارسی است. در واقع ابتدا شما باید نوشتن حرف م را به کودک خود آموزش دهید؛ سپس با استفاده از روش‌های دیگر این حرف را به درستی در ذهن کودک تثبیت کنید. اکنون نوبت آموزش حرف م به کودک است. این نشانه در زبان فارسی به دو صورت م اول و م غیر اول نوشته می‌شود. برای آموزش حرف م به کودک، مداد و دفتر را آماده کنید؛ سپس به کودک بگویید درست زیر خط دفتر، یک دایره کوچک بکشد. در مرحله بعدی به کودک بگویید یک خط تیره کوچک را به دایره بچسباند. بعد از اینکه فرزندتان توانست حرف م اول را به درستی بنویسد، حالا نوبت به م غیر اول می‌رسد که این مرحله کار دشواری نیست؛ تنها کافی است به کودک بگویید ادامه خط تیره را روبه پایین بکشد و آن را به شکل م در بیاورد. سعی کنید در این مرحله با صبر و حوصله به کودکان، طرز نوشتن حروف را آموزش دهید و تکرار و تمرین را برای یادگیری هر چه بیشتر فراموش نکنید.

دومین قدم برای آموزش حرف م استفاده از روش لوباخ است

برای آموزش الفبای فارسی و حرف م، می‌توانید از یک روش بسیار جذاب و دوست داشتنی، به نام روش لوباخ استفاده کنید. آموزش با استفاده از این روش به این صورت است که شما باید حرف م را به شکل تصاویری در بیاورید که کودک با دیدن آن تصویر، حرف م را به یاد بیاورد. به عنوان مثال برای حرف م می‌توانید حرف م را به شکل حیوان مار در بیاورید. حتی می‌توانید نشانه م را به شکل یک مداد، نقاشی کنید و از کودک بخواهید پس از اتمام نقاشی، آن را رنگ آمیزی کند. رنگ‌‌آمیزی کردن و مشاهده این تصاویر و نقاشی‌ها، به تصویرسازی ذهنی کودکان کمک فراوانی می‌کند و همین موضوع، باعث یادگیری بیشتر این حرف، توسط فرزندتان می‌شود. 

سومین قدم استفاده از شعرهای کودکانه است

بی‌شک شما هم از علاقه کودکان نسبت به بازی کردن و شعر خواندن باخبر هستید؛ به همین دلیل قصد داریم با استفاده از شعرهای کودکانه ساده و کوتاه، نشانه م را به کودکان آموزش دهیم. دقت کنید که استفاده از شعر برای آموزش الفبای فارسی، یک روش فوق العاده کاربردی برای یادگیری کودکان است؛ چرا که کودک با حفظ کردن شعرها می‌تواند این نشانه را بهتر یاد بگیرد. شعرهای زیادی برای یادگیری حرف م وجود دارند که در ادامه یک نمونه از آن را ذکر می‌کنیم.

م   م م هستم.
ما دو تا خواهر هستیم.          اول و آخر میاییم.
رو خط دنباله داریم.           رویش نقطه نداریم.
اخلاق نازی داریم.             دم درازی داریم.
در اول مار هستیم.            در آخر بادام هستیم.

اگر به شعر بالا دقت کنید، متوجه می‌شوید که نه تنها کودک یک شعر را حفظ می‌کند؛ بلکه با استفاده از این شعر، متوجه طرز نوشتن حرف م هم می‌شود که این نشانه، نقطه ندارد و چگونه نوشته می‌شود.

 چهارمین قدم برای یادگیری حرف م، استفاده از نرم افزارهای آنلاین و بازی‌های تعاملی است

اگر بخواهیم تمام روش‌هایی که برای آموزش حروف الفبای فارسی وجود دارند را بیان کنیم، باید انتظار یک لیست طولانی را داشته باشید! تصاویر، فلش کارت‌ها، بازی‌ها، روش لوباخ، شعر و روش‌های بسیار دیگری وجود دارند که در این بین آموزش از طریق بازی از بهترین روش‌های آموزشی به شمار می‌رود. در آموزش آنلاین الفبای فارسی حروف الفبای فارسی توسط بازی‌ با حروف مانند حدس زدن حروف، پازل و موارد بسیار دیگری به کودکان آموزش داده می‌شوند. اگر شما هم مشتاق به استفاده از این روش آموزش الفبای فارسی هستید، بهتر است به وبسایت فارسی آموزی مراجعه کنید. در این وبسایت، تمامی حروف الفبای فارسی با استفاده از جدیدترین روش‌ها، آموزش داده می‌شود. همچنین این وبسایت، یک مرجع کامل و عالی برای افرادی است که خارج از کشور زندگی می‌کنند. جهت دیدن آموزش‌ها و سفارش پکیج‌های درسی این وبسایت، می‌توانید به لینک www.farsiamoozi.com مراجعه کنید.