بازگشت به دوره

آموزش الفبای فارسی با فیلم و بازی

0% تکمیل شده
0/0 مرحله
 1. بخش کردن کلمات
  3 فعالیت‌
 2. نشانه «آ ا»
  2 فعالیت‌
 3. نشانه «بـ ب»
  5 فعالیت‌
 4. نشانه «د»
  1 فعالیت
 5. نشانه «اَ ــَـ»
  6 فعالیت‌
 6. نشانه «مـ م»
  10 فعالیت‌
 7. نشانه «سـ س»
  8 فعالیت‌
 8. نشانه «او و»
  8 فعالیت‌
 9. نشانه «تـ ت»
  7 فعالیت‌
 10. نشانه «ر»
  8 فعالیت‌
 11. نشانه «نـ ن»
  9 فعالیت‌
 12. نشانه «ایـ یـ ی ای»
  7 فعالیت‌
 13. نشانه «ز»
  10 فعالیت‌
 14. نشانه «اِ ـِ ـه ه»
  10 فعالیت‌
 15. «کسره ربط»
  1 فعالیت
 16. نشانه «ای مستقل»
  1 فعالیت
 17. نشانه «شـ ش»
  5 فعالیت‌
 18. آموزش نشانه «یـ ی»
  9 فعالیت‌
 19. آموزش نشانه «ای مخفی»
 20. نشانه «اُ ـُ»
  8 فعالیت‌
 21. آموزش نشانه «کـ ک»
  7 فعالیت‌
 22. آموزش نشانه «و»
  7 فعالیت‌
 23. آموزش نشانه «پـ پ»
  7 فعالیت‌
 24. آموزش نشانه «گـ گ»
  7 فعالیت‌
 25. نشانه «یِ چسبی» و «ـِ چسبی»
  1 فعالیت
 26. آموزش نشانه «فـ ف»
  5 فعالیت‌
 27. آموزش نشانه «خـ خ»
  5 فعالیت‌
 28. آموزش نشانه «قـ ق»
  5 فعالیت‌
 29. آموزش نشانه «لـ ل»
  9 فعالیت‌
 30. آموزش نشانه «جـ ج»
  5 فعالیت‌
 31. آموزش حرف «هـ ـهـ ـه ه»
  6 فعالیت‌
 32. آموزش نشانه «خوا -> خا»
  5 فعالیت‌
 33. آموزش نشانه «چـ چ»
  6 فعالیت‌
 34. نشانه ـُ استثنا
  5 فعالیت‌
 35. آموزش نشانه «ژ»
  5 فعالیت‌
 36. آموزش نشانه «تشدید»
  5 فعالیت‌
 37. آموزش نشانه «صـ ص»
  5 فعالیت‌
 38. آموزش نشانه «عـ ـعـ ـع ع»
  5 فعالیت‌
 39. نشانه «ذ»
  5 فعالیت‌
 40. آموزش نشانه «ثـ ث»
  5 فعالیت‌
 41. آموزش نشانه «حـ ح»
  5 فعالیت‌
 42. آموزش نشانه «ضـ ض»
  5 فعالیت‌
 43. آموزش نشانه «ط»
  5 فعالیت‌
 44. آموزش نشانه «غـ ـغـ ـغ غ»
  5 فعالیت‌
 45. آموزش نشانه «ظ»
  5 فعالیت‌
 46. آموزش جدول الفبای فارسی
YouTube player

فهرست محتوای ویدیوی آموزش حرف «سین»

 •  00:20 – معرفی صدا و اشکال نشانه «س»
 • 01:18 – طرز نوشتن حرف «سین» به صورت تحریری
 • 02:07 – ترکیب حرف «سین» با صداها
 • 02:29 – بازی تندخوانی کلمات با نشانه «سین»
 • 03:45 – حرف و نشانه «سین» در جدول الفبای فارسی

آموزش خواندن و نوشتن حرف «سین» با صدای s و اشکال «سـ س» در زبان فارسی همراه با تمرین دیکته و روخوانی کلمات و جملات فارسی

حرف س – آموزش حرف سین در زبان فارسی با فارسی آموزی

زبان فارسی یکی از زبان‌هایی است که افراد بسیاری در سراسر دنیا دوست دارند این زبان را یاد بگیرند، همچنین افرادی که ایرانی تبار هستند و خارج از کشور زندگی می‎‌کنند هم دوست دارند این زبان را به کودکان خود آموزش دهند. اگر شما هم مشتاق به یادگیری زبان فارسی هستید و یا دوست دارید این زبان شیرین را به کودک خود آموزش دهید، بهتر است طبق مراحل زیر عمل کنید. روش‌ها و راه‌های بسیاری همچون استفاده از تصویر، فلش کارت، بازی‌ها، شعر، نرم افزارهای آنلاین و‌ موارد دیگر برای آموزش حروف الفبای فارسی وجود دارند که در ادامه به بررسی چندین روش آموزشی و معرفی بهترین روش برای اموزش زبان و الفبای فارسی به کودکان می‌پردازیم، پس با ما همراه باشید.

گام اول در یادگیری حرف س، آموزش طرز نوشتن نویسه س است

اگر به دنبال یادگیری زبان فارسی هستید، باید بدانید که قدم اول برای یادگیری این زبان، طریقه نوشتن اصولی الفبای فارسی است. حرف س در زبان فارسی یکی از حرف‌هایی است که به دو صورت س غیر آخر و س آخر کاربرد دارد که کودکان باید طریقه نوشتن هر دو حالت این حرف را همراه با نحوه به کار بردن آن در کلمه یاد بگیرند. برای آموزش حرف س به کودکان، بهتر است از روش‌های آسان و خلاقانه استفاده کنید و سعی کنید با صبر و حوصله این مراحل را به کودک آموزش دهید. اکنون نوبت به آموزش حرف س است؛ برای این کار به کودک بگویید زیر خط دفتر دو نیم دایره کوچک را بکشد و سپس یک خط به این شکل – به دو نیم دایره وصل کند. در واقع کودک تنها با این دو مرحله ساده، طرز نوشتن س اول را یاد می‌گیرد. همچنین می‌توانید یک شانه دندانه‌دار را به کودک نشان دهید و به او بگویید این حرف شبیه شبیه شانه دندانه دار است. اکنون نوبت به نوشتن س آخر است. برای نوشتن س آخر نیز همانند مرحله قبل، از کودک بخواهید دو نیم دایره زیر خط دفتر مشق، ترسیم کند؛ سپس به کودک بگویید یک نیم دایره بزرگ‌تر هم به این دو نیم دایره کوچک وصل کند. در مراحل ابتدایی برای یادگیری حرف س، انتظار نداشته باشید که کودک این حرف را خیلی خوب و عالی بنویسد؛ بلکه با تمرین و تکرار، کودک طرز درست نوشتن و زیبا نوشتن این حرف را یاد می‌گیرد.

گام دوم در آموزش حرف س استفاده از روش تصویرسازی است

بعد از اینکه کودک طرز نوشتن حرف س را به درستی یاد گرفت، حالا نوبت به تشخیص این حرف و تثبیت این حرف در ذهن کودک است. دقت کنید که یاد گرفتن حرف س و نحوه تشخیص درست این حرف در کلمات، از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چرا که حرف س به دو صورت ص و ث هم وجود دارد، از این رو کودک باید به درستی این حرف را آموزش ببیند. استفاده از روش تصویرسازی برای آموزش حرف س، یک روش موثر و ساده برای یاد گرفتن این حرف است. تصاویر و فلش کارت‌ها، بهترین وسیله برای تصویرسازی هستند که برای این کار، باید حرف س را به شکلی در بیاورید که کودک با دیدن آن، حرف س را به یاد بیاورد. به عنوان مثال، حرف س را به شکل سوت در آورید و یا حتی از یک مداد سبز برای آموزش و تصویرسازی حرف س استفاده کنید.

 گام سوم در اموزش حرف س، استفاده از شعرهای خلاقانه است

تاثیراتی که استفاده از شعر روی یادگیری الفبای فارسی دارد، باورنکردنی است و شاید افراد بسیاری این روش را نادیده بگیرند؛ در حالیکه شعر و حفظ کردن آن توسط کودکان، باعث تسلط بیشتر و یادگیری بهتر کودکان می‌شود. برای انتخاب شعرهای آموزشی، باید شعرهای کوتاه و جذاب را برای آموزش به فرزندانتان انتخاب کنید تا یادگیری و حفظ کردن آن‌ها برای کودکان آسان باشد، به عنوان مثال به نمونه زیر توجه کنید:

ما هستیم دو برادر        غیر آخر و آخر
ما شکل شانه داریم       سه تا دندانه داریم
در داس و سبد هستیم     وسط اسد هستیم

شعر بالا، تنها یک نمونه شعر آموزشی برای کودکان است که توسط این شعر کوتاه، کودک متوجه می‌شود، س دو شکل غیر آخر و آخر دارد و برای نوشتن آن باید از دندانه استفاده کند. دقت کنید که شعرها را اگر با لحنی کودکانه و جذاب برای کودکان بیان کنید، نه تنها آموزش برای آن‌ها آسان‌تر می‌شود؛ بلکه حفظ کردن و یادگیری آن‌ها نیز بیشتر می‌شود.

گام چهارم برای آموزش الفبای فارسی، آموزش از طریق بازی است

آیا تا به حال چیزی در مورد بازی‌های تعاملی شنیده‌اید و می‌دانید این بازی‌ها چه تاثیری روی یادگیری کودکان دارند؟ آموزش از طریق بازی یا همان بازی‌ تعاملی و اینتراکتیو، یک روش آموزشی نوین و خلاقانه است که با استفاده از این روش، آموزش حروف فارسی به کودکان بسیار آسان می‌شود. در بازی‌های تعاملی که با استفاده از نرم افزارهای آنلاین انجام می‌شود، از بازی‌ برای تشخیص درست حروف و کلمات استفاده می‌کنند.در این صورت میزان یادگیری کودکان چند برابر می‌شود. وبسایت فارسی آموزی یک وبسایت آموزشی فوق العاده کاربردی برای آموزش الفبای فارسی است که با استفاده از جدیدترین روش‌های آموزشی، الفبای فارسی را به کودکان آموزش می‌دهد. شما می‌توانید با مراجعه به وبسایت رسمی فارسی آموزی، جهت ثبت سفارشات خود اقدام کنید. همچنین پکیج‌ها و دوره‌های آموزشی وبسایت فارسی آموزی، یک انتخاب هوشمند برای افراد خارج از کشور است که مایل به یادگیری زبان فارسی از راه دور هستند.