بازگشت به دوره

آموزش الفبای فارسی با فیلم و بازی

0% تکمیل شده
0/0 مرحله
 1. بخش کردن کلمات
  3 فعالیت‌
 2. نشانه «آ ا»
  2 فعالیت‌
 3. نشانه «بـ ب»
  5 فعالیت‌
 4. نشانه «د»
  1 فعالیت
 5. نشانه «اَ ــَـ»
  6 فعالیت‌
 6. نشانه «مـ م»
  10 فعالیت‌
 7. نشانه «سـ س»
  8 فعالیت‌
 8. نشانه «او و»
  8 فعالیت‌
 9. نشانه «تـ ت»
  7 فعالیت‌
 10. نشانه «ر»
  8 فعالیت‌
 11. نشانه «نـ ن»
  9 فعالیت‌
 12. نشانه «ایـ یـ ی ای»
  7 فعالیت‌
 13. نشانه «ز»
  10 فعالیت‌
 14. نشانه «اِ ـِ ـه ه»
  10 فعالیت‌
 15. «کسره ربط»
  1 فعالیت
 16. نشانه «ای مستقل»
  1 فعالیت
 17. نشانه «شـ ش»
  5 فعالیت‌
 18. آموزش نشانه «یـ ی»
  9 فعالیت‌
 19. آموزش نشانه «ای مخفی»
 20. نشانه «اُ ـُ»
  8 فعالیت‌
 21. آموزش نشانه «کـ ک»
  7 فعالیت‌
 22. آموزش نشانه «و»
  7 فعالیت‌
 23. آموزش نشانه «پـ پ»
  7 فعالیت‌
 24. آموزش نشانه «گـ گ»
  7 فعالیت‌
 25. نشانه «یِ چسبی» و «ـِ چسبی»
  1 فعالیت
 26. آموزش نشانه «فـ ف»
  5 فعالیت‌
 27. آموزش نشانه «خـ خ»
  5 فعالیت‌
 28. آموزش نشانه «قـ ق»
  5 فعالیت‌
 29. آموزش نشانه «لـ ل»
  9 فعالیت‌
 30. آموزش نشانه «جـ ج»
  5 فعالیت‌
 31. آموزش حرف «هـ ـهـ ـه ه»
  6 فعالیت‌
 32. آموزش نشانه «خوا -> خا»
  5 فعالیت‌
 33. آموزش نشانه «چـ چ»
  6 فعالیت‌
 34. نشانه ـُ استثنا
  5 فعالیت‌
 35. آموزش نشانه «ژ»
  5 فعالیت‌
 36. آموزش نشانه «تشدید»
  5 فعالیت‌
 37. آموزش نشانه «صـ ص»
  5 فعالیت‌
 38. آموزش نشانه «عـ ـعـ ـع ع»
  5 فعالیت‌
 39. نشانه «ذ»
  5 فعالیت‌
 40. آموزش نشانه «ثـ ث»
  5 فعالیت‌
 41. آموزش نشانه «حـ ح»
  5 فعالیت‌
 42. آموزش نشانه «ضـ ض»
  5 فعالیت‌
 43. آموزش نشانه «ط»
  5 فعالیت‌
 44. آموزش نشانه «غـ ـغـ ـغ غ»
  5 فعالیت‌
 45. آموزش نشانه «ظ»
  5 فعالیت‌
 46. آموزش جدول الفبای فارسی
YouTube player

فهرست محتوای ویدیوی آموزش نشانه «پـ پ»

 • 00:20 – معرفی صدا و اشکال نشانه «هـ»

 • 01:49 – طرز نوشتن حرف «هـ» به صورت تحریری

 • 03:22 – ترکیب «هـ» با صداها

 • 04:17 – بازی تندخوانی کلمات با نشانه «هـ»

 • 08:18 – حرف و نشانه «هـ» در جدول الفبای فارسی

آموزش خواندن و نوشتن حرف پ در زبان فارسی

نشانه پ-آموزش حرف پ در زبان فارسی با فارسی آموزی

خشت اول چون نهد معمار کج، تا ثریا می‌رود دیوار کج! ضرب المثلی که احتمالا شما هم بسیار آن را شنیده‌اید و این ضرب المثل، مثال بارزی برای آموزش حروف الفبای فارسی است. در صورتی که حروف الفبای فارسی را به درستی به کودکانتان بیاموزید، مطمئنا یادگیری کلمات و در نهایت، یادگیری جملات برای آن‌‌ها، بسیار آسان‌تر می‌شود. برای آموزش حروف فارسی به کودکان، روش‌های بسیاری وجود دارد که ما قصد داریم انواع روش‌های اصولی و آسان را برای آموزش حرف پ در اختیار شما قرار دهیم.

استفاده از نویسه حرف پ، گام اول در اموزش حرف پ است.

حرف پ یکی از حروف الفبای فارسی است که برای یادگیری این حرف، باید ابتدا طرز نوشتن این کلمه را به کودک خود آموزش دهید. برای اموزش این حرف از کودک خود بخواهید ابتدا یک خط راست کوتاه به این صورت | بکشد؛ سپس به کودک بگویید، خط مستقیمی (_) را به همان خط راست بچسباند و سه نقطه در زیر این کلمه قرار دهد، با این روش، کودک توانسته پ غیر آخر را بنویسد. حالا تمام مراحل بالا را به فرزندتان آموزش دهید و بگویید خط راست ایستاده دیگری را به خط _ که کشیده‌ وصل کند تا بتوانند حرف پ آخر را بنویسد. دقت کنید که نقطه‌های زیر پ آخر، باید وسط حرف قرار بگیرد و این مورد را به کودک نشان دهید. 

از اشیای اطرافتان برای اموزش حرف پ با بازی استفاده کنید.

پس از اینکه کودک، طرز نوشتن و خواندن حرف پ را یاد گرفت، حالا نوبت به یادگیری دقیق‌تر و تثبیت این حرف در ذهن کودک است. تمام اشیا و وسایلی که اطراف شما هستند، همگی می‌توانند به یادگیری بیشتر این حرف از الفبای فارسی به کودکان کمک کنند. به عنوان مثال می‌توانید میوه پرتقال، پرده، پنکه و یا هر کلمه‌ای که با حرف پ شروع می‌شود و یا تمام می‌شود را به کودک نشان دهید. بعد از اینکه این اشیا را به کودک نشان دادید، از آن به بعد، فرزندتان با دیدن این اشیا، به یاد حرف پ می‌افتد و باعث مرور و یادگیری بیشتر این حرف فارسی می‌شود. 

شعرهای جذاب، باعث ماندگاری حرف پ در ذهن کودکان می‌شود.

استفاده کردن از شعرها، یکی از بهترین روش‌ها برای آموزش حروف فارسی هستند. در این روش، باید از شعرهایی که حرف پ بیشتری دارند و حفظ کردن این شعرها برای کودکان آسان‌تر است استفاده کنید. به عنوان مثال می‌توانید از شعر زیر استفاده کنید. 

پ حرف سوم ماست              خیلی قشنگ و زیباست
پ نقطه‌هاش سه تایی               به به چه خوب و عالی

علاوه بر این شعر می‌توانید از شعرهای دیگری هم مانند نمونه زیر استفاده کنید. 

دوست من پ آخر است              جایش همیشه آخر است
حالا من را شناختی؟                 کدام نشانه هستم؟
پ هستم و پ هستم                پ هستم و پ هستم

می‌توان گفت آسان‌ترین روش برای آموزش حرف پ و دیگر حروف به کودکان، استفاده از شعر‌ها است؛ چرا که با این کار آموزش از طریق بازی انجام می‌شود. البته ترجیحا شعرهای ساده و کوتاه که حفظ کردن آن‌ها برای کودکان آسان‌تر است را انتخاب کنید. همچنین با تکرار این شعرها در طول شبانه روز، ناخودآگاه این شعرها در ذهن کودک تثبیت می‌شوند و یادگیری این حرف، برای کودک آسان‌تر می‌شود. 

بازی‌های تعاملی بهترین روش یادگیری حرف پ هستند.

خلاقیت در روش‌های آموزش حروف فارسی به کودکان، باعث یادگیری بیشتر آن‌ها می‌شود. آموزش از طریق بازی، نه تنها باعث سرعت در یادگیری دانش آموزان می‌شود؛ بلکه برای آن‌ها نوعی سرگرمی محسوب می‌شود و خستگی یادگیری درس را از بین می‌برد. به عنوان مثال یکی از بازی‌ با حروف کودکان، بازی بگرد و پیدا کن است. در این بازی، باید از کودک بخواهید که اشیایی که با حرف پ شروع می‌شوند را پیدا کند و دور آن‌ها را خط بکشد. مثال دیگری برای این روش، بازی درست و غلط است، برای این کار کلماتی که با پ شروع می‌شوند یا حرف آخر آن‌ها پ است را روی یک برگه بنویسید و از کودک بخواهید، این کلمات را پیدا کند و در صورتی که کودک، انتخاب‌های درست بیشتری داشته باشد، به او امتیازهای بیشتری دهید.

موثرترین روش آموزش حروف فارسی، آموزش آنلاین به سبک فارسی آموزی

همراه با پیشرفت علم و تکنولوژی و همچنین گسترش استفاده از اینترنت در بین مردم، روش‌های آموزشی آنلاین، نسبت به گذشته زمینه را برای یادگیری بهتر کودکان فراهم کرده‌اند. یکی از روش‌های آموزشی آنلاین برای آموزش حرف پ به کودکان، استفاده از نرم‌افزارهای آنلاین است که به دلیل جذابیت و شیوه‌ آموزشی بروز، بسیار کاربرد دارند. نرم‌افزارها و وبسایت‌های بسیاری در این زمینه مشغول به فعالیت هستند که وبسایت فارسی آموزی با ارائه جدیدترین و بروزترین روش‌های آموزشی، جزو بهترین مجموعه‌های فعال در زمینه آموزش الفبا فارسی است.

بسیاری از والدین، آگاهی و اطلاعات کافی در خصوص نحوه آموزش حروف فارسی به کودکان را ندارند و همین موضوع باعث شده نتوانند به درستی الفبای فارسی را به کودکان آموزش دهند. خوشبختانه در این وبسایت، جای هیچ نگرانی برای والدینی که این دغدغه را دارند باقی نمی‌ماند؛ چرا که از انواع روش‌های آموزشی پیشرفته و اصولی، برای آموزش حروف فارسی استفاده می‌شود. همچنین این وبسایت یکی از بهترین گزینه‌های انتخابی برای افرادی است که خارج از کشور ایران زندگی می‌کنند و قصد دارند الفبای فارسی را به کودکانشان بیاموزند. با مراجعه به وبسایت رسمی فارسی آموزی، می‌توانید پکیج‌ها و دوره‌های حرفه‌ای این مجموعه را با مناسب‌ترین قیمت تهیه کنید و در منزل، به آموزش الفبای فارسی به کودک خود بپردازید.