بازگشت به دوره

آموزش الفبای فارسی با فیلم و بازی

0% تکمیل شده
0/0 مرحله
 1. بخش کردن کلمات
  3 فعالیت‌
 2. نشانه «آ ا»
  2 فعالیت‌
 3. نشانه «بـ ب»
  5 فعالیت‌
 4. نشانه «د»
  1 فعالیت
 5. نشانه «اَ ــَـ»
  6 فعالیت‌
 6. نشانه «مـ م»
  10 فعالیت‌
 7. نشانه «سـ س»
  8 فعالیت‌
 8. نشانه «او و»
  8 فعالیت‌
 9. نشانه «تـ ت»
  7 فعالیت‌
 10. نشانه «ر»
  8 فعالیت‌
 11. نشانه «نـ ن»
  9 فعالیت‌
 12. نشانه «ایـ یـ ی ای»
  7 فعالیت‌
 13. نشانه «ز»
  10 فعالیت‌
 14. نشانه «اِ ـِ ـه ه»
  10 فعالیت‌
 15. «کسره ربط»
  1 فعالیت
 16. نشانه «ای مستقل»
  1 فعالیت
 17. نشانه «شـ ش»
  5 فعالیت‌
 18. آموزش نشانه «یـ ی»
  9 فعالیت‌
 19. آموزش نشانه «ای مخفی»
 20. نشانه «اُ ـُ»
  8 فعالیت‌
 21. آموزش نشانه «کـ ک»
  7 فعالیت‌
 22. آموزش نشانه «و»
  7 فعالیت‌
 23. آموزش نشانه «پـ پ»
  7 فعالیت‌
 24. آموزش نشانه «گـ گ»
  7 فعالیت‌
 25. نشانه «یِ چسبی» و «ـِ چسبی»
  1 فعالیت
 26. آموزش نشانه «فـ ف»
  5 فعالیت‌
 27. آموزش نشانه «خـ خ»
  5 فعالیت‌
 28. آموزش نشانه «قـ ق»
  5 فعالیت‌
 29. آموزش نشانه «لـ ل»
  9 فعالیت‌
 30. آموزش نشانه «جـ ج»
  5 فعالیت‌
 31. آموزش حرف «هـ ـهـ ـه ه»
  6 فعالیت‌
 32. آموزش نشانه «خوا -> خا»
  5 فعالیت‌
 33. آموزش نشانه «چـ چ»
  6 فعالیت‌
 34. نشانه ـُ استثنا
  5 فعالیت‌
 35. آموزش نشانه «ژ»
  5 فعالیت‌
 36. آموزش نشانه «تشدید»
  5 فعالیت‌
 37. آموزش نشانه «صـ ص»
  5 فعالیت‌
 38. آموزش نشانه «عـ ـعـ ـع ع»
  5 فعالیت‌
 39. نشانه «ذ»
  5 فعالیت‌
 40. آموزش نشانه «ثـ ث»
  5 فعالیت‌
 41. آموزش نشانه «حـ ح»
  5 فعالیت‌
 42. آموزش نشانه «ضـ ض»
  5 فعالیت‌
 43. آموزش نشانه «ط»
  5 فعالیت‌
 44. آموزش نشانه «غـ ـغـ ـغ غ»
  5 فعالیت‌
 45. آموزش نشانه «ظ»
  5 فعالیت‌
 46. آموزش جدول الفبای فارسی
YouTube player

آموزش خواندن و نوشتن حرف «ب» با صدای b در زبان فارسی همراه با تمرین دیکته و روخوانی کلمات و جملات فارسی

درس 3 – نشانه ب – آموزش حرف ب در زبان فارسی با فارسی آموزی

یکی دیگر از حروف زبان فارسی حرف بـ است که به دو صورت بـ غیر آخر و ب آخر نوشته می‌شود. برای آموزش این حرف از زبان فارسی به کودک، می‌توانید از روش‌هایی همچون استفاده از تصاویر جذاب، شعرهای کودکانه، اشیای زیبا، نرم‌افزارهای آنلاین و دیگر منابع کمک آموزشی استفاده کنید. توجه داشته باشید که انتخاب روش آموزشی مناسب، به یادگیری بیشتر کودک شما کمک فراوانی می‌کند.

اولین قدم برای یادگیری حرف بـ ب استفاده از نویسه حرف بـ ب است.

اولین قدم برای یادگیری حرف ب آموزش درست و اصولی طرز نوشتن این کلمه به کودک است. برای آموزش هر دو شکل این حرف، باید از روش‌های قابل فهم و ساده استفاده کنید. ابتدا باید بـ غیر آخر را به کودک آموزش دهید. برای این کار، از کودک خود بخواهید یک خط راست کوچک به این ا صورت بکشد؛ سپس به او بگویید که یک خط راست دیگر را به صورت خط خوابیده به خط ایستاده وصل کند. پس از اینکه کودک شما این دو مرحله را طی کرد، حالا به او بگویید، زیر این حرف یک نقطه قرار دهد تا شکل این حرف کامل شود.

پس از یاد گرفتن حرف بـ ، حالا به کودک، ب آخر را آموزش دهید. در این مرحله، کار شما آسان‌تر است. به دانش آموز بگویید که یک خط راست دیگر در انتهای حرف ب غیر آخر به سمت بالا بکشد و آن را به صورت ب در بیاورد. همچنین به کودک محل قرارگیری نقطه ب آخر را که در وسط حرف ب است، آموزش دهید.

استفاده از اشیا برای آموزش حرف ب

آموزش حروف فارسی  به کمک اشیا، روشی برای یادگیری حرف ب است که برای این حرف فارسی باید به دو صورت انجام شود. در واقع ابتدا به کودک اشیا و وسایل یا هر چیزی را که با حرف ب غیر آخر شروع می‌شود، نشان دهید. به عنوان مثال،  کلمه بابا با ب آغاز غیر آخر شروع می‌شود، که یک مثال عالی برای این کلمه است. همچنین می‌توانید یک سبد به کودک نشان دهید و به او بگویید که حرف ب غیر آخر در وسط کلمه سبد، قرار گرفته است. اشیای دیگری مانند بادام بادبزن بادکنک و دیگر وسایل جزو وسایلی هستند که با ب غیر آخر شروع می‌شوند. کلماتی همچون تاب، طناب، اسب هم مثال‌هایی برای یادگیری حرف ب آخر است.

استفاده از شعر برای آموزش الفبای فارسی و حرف ب

آموزش کلمه حرف ب با استفاده از شعر، روش‌ کاربردی دیگری برای یادگیری هرچه بهتر حرف ب در الفبای فارسی است. از شعرهایی مانند نمونه‌های زیر می‌توانید برای یادگیری حرف ب استفاده کنید.

بـ غیر آخرم من  دوست ب آخرم من

بادبادک من کجاست  اون بالا توی هوا است

مهم است بدانید که هر چقدر این شعرها، کودکانه‌تر و خلاقانه‌تر باشند، یادگیری و حفظ کردن آن‌ها برای کودکان آسان‌تر است. همچنین با تکرار هر چه بیشتر این شعرها، کودک آن‌ها را سریع‌تر حفظ می‌کند و ناخودآگاه باعث فهم بهتر کودک می‌شود.

استفاده از روش لوباخ برای اموزش حروف فارسی و حرف ب

یکی از روش‌های موثری که برای آموزش الفبای فارسی می‌توانید از آن استفاده کنید، استفاده از روش لوباخ است. در این روش، شما از شکل اشیایی که در کلمه آن‌ها، از حرف ب استفاده می‌شود، برای یادگیری هر چه بیشتر این حرف، تصویرسازی و استفاده می‌کنید. به عنوان مثال می‌توانید از شکل یک بادمجان استفاده کنید که به شکل یک ب آخر وجود دارد. همچنین می‌توانید کلمه ب غیر آخر را به شکل یک بز در بیاورید تا این تصاویر در ذهن کودک شما بیشتر باقی بماند.

آموزش آنلاین زبان فارسی و از راه دور، روشی نوین توسط تیم فارسی آموزی

امروزه با توجه به استقبال مردم از اینترنت، آموزش از طریق اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارها، بسیار رواج یافته است. همچنین کودکان دو زبانه‌ای که در کشورهای دیگر زندگی می‌کنند اما مادر یا پدر آنها متولد ایران و فارسی زبان هستند، به راحتی می‌توانند از طریق وبسایت آموزشی فارسی آموزی، زبان فارسی را از پایه تا پیشرفته بیاموزند.

وبسایت رسمی فارسی آموزی، بهترین سایت‌ آموزش زبان فارسی به صورت آنلاین است که با استفاده از روش‌های متنوع، به یادگیری زبان فارسی کمک می‌کند. سایت فارسی آموزی، از تصاویر، شعر، ویدیو و انواع روش‌های برتر آموزشی روز دنیا، برای یادگیری کودکان استفاده می‌کند.

چنانچه شما عزیزان در داخل و خارج از ایران قصد دارید، حروف الفبای فارسی را به بهترین روش به کودکان خود بیاموزید، می‌توانید از دوره‌ها و پکیج‌های آموزشی فارسی آموزی استفاده کنید. جهت راهنمایی و مشاوره در خصوص تهیه این پکیج‌های آموزشی، می‌توانید از طریق وبسایت و ایمیل این مجموعه در ارتباط باشید.

وبسایت فارسی آموزی: www.farsiamoozi.com