بازگشت به دوره

آموزش الفبای فارسی با فیلم و بازی

0% تکمیل شده
0/0 مرحله
 1. بخش کردن کلمات
  3 فعالیت‌
 2. نشانه «آ ا»
  2 فعالیت‌
 3. نشانه «بـ ب»
  5 فعالیت‌
 4. نشانه «د»
  1 فعالیت
 5. نشانه «اَ ــَـ»
  6 فعالیت‌
 6. نشانه «مـ م»
  10 فعالیت‌
 7. نشانه «سـ س»
  8 فعالیت‌
 8. نشانه «او و»
  8 فعالیت‌
 9. نشانه «تـ ت»
  7 فعالیت‌
 10. نشانه «ر»
  8 فعالیت‌
 11. نشانه «نـ ن»
  9 فعالیت‌
 12. نشانه «ایـ یـ ی ای»
  7 فعالیت‌
 13. نشانه «ز»
  10 فعالیت‌
 14. نشانه «اِ ـِ ـه ه»
  10 فعالیت‌
 15. «کسره ربط»
  1 فعالیت
 16. نشانه «ای مستقل»
  1 فعالیت
 17. نشانه «شـ ش»
  5 فعالیت‌
 18. آموزش نشانه «یـ ی»
  9 فعالیت‌
 19. آموزش نشانه «ای مخفی»
 20. نشانه «اُ ـُ»
  8 فعالیت‌
 21. آموزش نشانه «کـ ک»
  7 فعالیت‌
 22. آموزش نشانه «و»
  7 فعالیت‌
 23. آموزش نشانه «پـ پ»
  7 فعالیت‌
 24. آموزش نشانه «گـ گ»
  7 فعالیت‌
 25. نشانه «یِ چسبی» و «ـِ چسبی»
  1 فعالیت
 26. آموزش نشانه «فـ ف»
  5 فعالیت‌
 27. آموزش نشانه «خـ خ»
  5 فعالیت‌
 28. آموزش نشانه «قـ ق»
  5 فعالیت‌
 29. آموزش نشانه «لـ ل»
  9 فعالیت‌
 30. آموزش نشانه «جـ ج»
  5 فعالیت‌
 31. آموزش حرف «هـ ـهـ ـه ه»
  6 فعالیت‌
 32. آموزش نشانه «خوا -> خا»
  5 فعالیت‌
 33. آموزش نشانه «چـ چ»
  6 فعالیت‌
 34. نشانه ـُ استثنا
  5 فعالیت‌
 35. آموزش نشانه «ژ»
  5 فعالیت‌
 36. آموزش نشانه «تشدید»
  5 فعالیت‌
 37. آموزش نشانه «صـ ص»
  5 فعالیت‌
 38. آموزش نشانه «عـ ـعـ ـع ع»
  5 فعالیت‌
 39. نشانه «ذ»
  5 فعالیت‌
 40. آموزش نشانه «ثـ ث»
  5 فعالیت‌
 41. آموزش نشانه «حـ ح»
  5 فعالیت‌
 42. آموزش نشانه «ضـ ض»
  5 فعالیت‌
 43. آموزش نشانه «ط»
  5 فعالیت‌
 44. آموزش نشانه «غـ ـغـ ـغ غ»
  5 فعالیت‌
 45. آموزش نشانه «ظ»
  5 فعالیت‌
 46. آموزش جدول الفبای فارسی
YouTube player

آموزش خواندن و نوشتن حرف «ر» با صدای «r» و شکل «ر» در زبان فارسی همراه با تمرین دیکته و روخوانی کلمات و جملات فارسی

حرف ر-آموزش حرف ر در زبان فارسی با فارسی آموزی

اگر شما هم به دنبال یادگیری حروف الفبای فارسی هستید، باید بدانید که یاد گرفتن این زبان نیازمند آموزش و همچنین تکرار و تمرین است. ناگفته نماند که استفاده از روش‌های آموزشی درست و اصولی می‌تواند به شما کمک کند که در کمترین زمان بهترین نتیجه را از آموزش زبان فارسی بگیرید. استفاده از تصاویر، فلش کارت‌ها، اشیا، شعر، بازی، بازی‌های آنلاین و نرم افزارهای آموزشی، جزو بهترین روش‌های آموزشی هستند. در ادامه علاوه بر آموزش حرف ر در زبان فارسی، به معرفی بهترین روش آموزشی برای یادگیری الفبای فارسی می‌پردازیم.

پله اول اموزش الفبای فارسی، آموزش نویسه آن است.

برای یادگیری هر زبانی، طرز خواندن و نوشتن هر یک از الفبای آن یکی از اصلی‌ترین قدم‌ها برای آموزش است. زبان فارسی نیز برای آموزش نیاز به یادگیری طرز نوشتن درست و اصولی دارد. برای آموزش حرف ر در زبان فارسی، ابتدا باید از کودک بخواهید که مداد را روی خط قرار دهد؛ سپس به او بگویید یک خط به این حالت / بکشد. بعد از اینکه کودک شروع به نوشتن از زیر خط کرد، حالا به او بگویید این خط تیره را کمی خمیده کند تا به شکل واقعی حرف ر در بیاید. دقت کنید که آموزش نوشتن حرف ر در زبان فارسی باید همراه با تمرین و تکرار فراوان باشد تا کودک بتواند به درستی این حرف زبان فارسی را یاد بگیرد. هر چقدر تمرین و تکرار و به اصطلاح مشق نوشتن کودکان بیشتر باشد؛ نتیجه بهتری از آموزش خواهند گرفت.

اشیا و تصاویر بهترین گزینه‌های کمک کننده در آموزش زبان فارسی هستند

آموزش حروف الفبای فارسی با استفاده از اشیا و تصاویر، یکی از موثرترین و کاربردی‌ترین روش‌هایی است که می‌توانید از آن برای آموزش حرف ر به کودکان استفاده کنید. اگر کمی به محیط اطرافتان دقت کنید اشیا و وسایل بسیاری را مشاهده می‌کنید که در کلمات آن‌ها از حرف ر استفاده شده باشد. استفاده از اشیا و تصاویر برای مثال زدن کودکان، می‌تواند همراه با سرگرمی و کمی خلاقیت باشد؛ به عنوان مثال یک روسری را بردارید و این روسری را سر کنید و به کودک بگویید که کلمه روسری با حرف ر شروع می‌شود. همچنین می‌توانید به کودک بگویید که راه برود و به او بگویید که کلمه راه با حرف ر شروع می‌شود و یا می‌توانید کودک را به پارک برده و با نشان دادن سرسره به او بگویید که در کلمه سرسره حرف ر به کار رفته است. مسلماً اشیا و وسایل بسیار زیادی برای مثال زدن حرف ر وجود دارد که کودک با استفاده از این مثال زدن‌ها و با دیدن این کلمه‌ها و یا این اشیا، حرف ر را به یاد می‌آورد و همین موضوع باعث تسلط بیشتر کودک و یادگیری بهتر او می‌شود.

از تاثیرات شعر بر یادگیری حرف ر غافل نشوید

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که یک شعر طولانی را به راحتی حفظ کنید‌ و متعجب شوید که چگونه تمام این کلمات و این شعر را به راحتی حفظ کرده‌اید. می‌توان گفت بیشتر کودکان نیز عاشق شعر هستند؛ بنابراین یادگیری و آموزش حرف ر در قالب شعر می‌تواند تاثیر بسزایی در یادگیری بیشتر کودکان داشته باشد. به عنوان مثال، می‌توانید از شعر زیر برای آموزش حرف ر استفاده کنید.

ر ر ر هستم
من ر یک شکل هستم
گاهی بالا نشستم
گاهی پایین نشستم
قدی خمیده دارم
فعال و پر کار هستم.

در واقع بهتر است از شعرهایی استفاده کنید که علاوه بر اینکه جنبه آموزشی دارند، برای کودکان جذاب و مهیج باشند و همچنین این شعرها باید کوتاه و سادگی داشته باشند.  

بهترین و موثرترین روش اموزش زبان فارسی، آموزش از طریق بازی است

سبک و شیوه آموزش حروف الفبای فارسی نسبت به گذشته تغییرات بسیاری پیدا کرده است. روش‌های آموزشی بیشتر به سمت روش‌های آموزش آنلاین کشیده شده‌اند و استفاده از نرم‌افزارهای آنلاین برای یادگیری و آموزش زبان فارسی بسیار موثر و کاربردی شده است. در این روش آموزشی، علاوه بر اینکه مراحل یادگیری برای کودکان و افرادی که قصد یادگیری حروف الفبا را دارند، ساده‌تر شده است؛ آموزش نیز در زمان کوتاه‌تری انجام می‌شود. وب سایت فارسی آموزی یک وب سایت آموزشی برای حروف الفبای فارسی است که برای افرادی که ساکن کشورهای خارجی هستند و قصد یادگیری این زبان شیرین را دارند طراحی شده است. این افراد می‌توانند از طریق آموزش‌هایی که در پکیج‌ها و دوره‌های این وب سایت قرار دارد، فارسی را به طور کامل بخوانند و بنویسند. آدرس وبسایت و ایمیل وبسایت فارسی آموزی را در ادامه برای شما قرار داده‌ایم.